Pielgrzymka na 500 lecie urodzin św.Filipa Neri

18 lipca 2015

Zaczęła się nasza przygoda.  Poprosiliśmy o błogosławieństwo  św.Filipa Neri  i ruszyliśmy. Podróż do Tarvisio – pierwszego etapu naszej pielgrzymki minęła nadspodziewanie szybko. Wprowadziła nas w klimat pielgrzymowania. Obejrzeliśmy film  o św. Filipie, odmówiliśmy koronkę, poczytaliśmy anegdoty z jego życia, a pani Ewa ułożyła drugi głos do piosenki „Paradiso”. W międzyczasie pospaliśmy, pogadaliśmy, pośpiewaliśmy i pograliśmy. Do Tarvisio dotarliśmy o zmierzchu. Atrakcji dostarczył nam podjazd po hotel, ponieważ nasz dłuuuugi autobus, na wąskim górskim podjeździe mieścił się „na styk”.

Rankiem widok z tarasu zaparł nam dech. Cudowne górskie krajobrazy…  Zjedliśmy śniadanko i  ruszyliśmy do Florencji.

Florencja 19-21.07.2015

Dotarliśmy tam o 15:00. Prosto z autokaru poszliśmy do kościoła, gdzie śpiewaliśmy na Mszy o godz. 16:00. Jak się okazało, była to msza z okazji 10-lecia święceń kilku księży z Polski. Potem  spacerowaliśmy uliczkami starego miasta. Przy katedrze zjedliśmy doskonałe i orzeźwiające lody. Noc była tak ciepła, że większość z nas, zamiast w salach instytutu,  spała na dworze w cieniu kościoła.

Poniedziałkowe przedpołudnie spędziliśmy podziwiając wspaniałą panoramę Florencji.  Potem znów lody. Po obiedzie zamiast siesty odbyła się bitwa wodna, która trochę ochłodziła parujące od upału główki. Dalej próba i wyjście do kościoła Filipinów. Tam Adoracją i Mszą św. rozpoczęły się uroczystości związane z 500-leciem urodzin świętego Filipa Neri. Nasz chór odpowiadał za oprawę muzyczną.  Staliśmy w prezbiterium. Mieliśmy widok na kościół, w którym modlitwę wznosząca się z dymem kadzidła rozświetlał snop światła wpadający przez ogromne okno nad chórem. Śpiewaliśmy przede wszystkim utwory chorałowe: Jesu dulcis, Mszę XVIII, Adoro te, do tego polifoniczne Nieście chwałę Wł. Gomółki na wejście  i Stella Splendens na wyjście. Po Mszy chwila odpoczynku,  a potem próba i nocny koncert w kościele św. Marka. Koncert przewidziany był na zakończenie procesji, która   przeszła  z baptisterium do kościoła św. Marka.

We wtorek znów trochę zwiedzania przed południem. O 18:00 Msza św. We florenckiej  katedrze  Santa Maria del Fiore w dniu urodzin św. Filipa Neri. Po niej krótki koncert  naszego   chóru (w obecności kardynała Giuseppe Betori). Potem opuściliśmy Florencję i udaliśmy się na nocleg do hotelu w miejscowości Montecatini  Terme.

Środa 22.07.2015. Kąpiel w basenie i przejazd do Asyżu, który powitał nas deszczem. Zwiedzaliśmy tam bazylikę i rynek. Potem dalsza droga do Bassano Romano, gdzie spędzimy najbliższe 4 noce, korzystając z gościny benedyktynów.

Kolejne dni dzieliliśmy miedzy zwiedzanie Rzymu i wizyty na plaży. Zobaczyliśmy trzy bazyliki: św. Jana na Lateranie, św. Pawła za murami i św. Piotra. Tę ostatnia udało nam się obejrzeć również z perspektywy kopuły. Ksiądz, którego poznaliśmy w Bassano i który przyłączył się  do naszej grupy, odprawił dla nas Mszę w Bazylice św. Piotra.

Byliśmy też w Chiesa Nuova przy grobie św. Filipa Neri. Zaśpiewaliśmy na Mszy św., a potem zostaliśmy oprowadzeni po pokojach, w których mieszkał święty. Mogliśmy dotknąć pozostałych po nim rzeczy. Było to wielkie przeżycie!  Później przeszliśmy się  jeszcze uliczkami Rzymu. Odwiedziliśmy Panteon,  Coloseum, Piazza Navona i Hiszpańskie Schody.

Niedziela 26.07.2015.  Wyruszyliśmy do Bolonii. Tam śpiewaliśmy dla Polonii. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło… Niektóre dziewczynki musiały w związku z tym wychodzić z kościoła, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza – miały ochotę zemdleć z wrażenia;) Kolejnym etapem naszej podróży było Riccaino. Tam w poniedziałek zażywaliśmy nadmorskich przyjemności. Kąpiele w morzu, spacery, kąpiele i jeszcze raz kąpiele … Cały dzień relaksu :)

Wtorek 28.07. 2015. Stacja  Mirabilandia i szaleństwa w parku rozrywki!

Ostatni dzień spędziliśmy w Wenecji. Z miejsca noclegu dojechaliśmy tam pociągiem, a potem przesiedliśmy się na tramwaj wodny, z którego okien podziwialiśmy urodę miasta. Wysiedliśmy przy Placu św. Marka. W małych grupach pospacerowaliśmy weneckimi uliczkami, a następnie wspólnie zwiedziliśmy Bazylikę św. Marka. Byliśmy też w kościele Santa Maria della Salute, który jest pierwowzorem bazyliki w Gostyniu. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do autokaru.

Dziękujemy Bożej Opatrzności, że pozwoliła nam odbyć tę pielgrzymkę do miejsc związanych ze św. Filipem Neri w 500 lecie jego urodzin! Dziękujemy też wszystkim ludziom, dzięki którym nasza wyprawa była możliwa!